Yatak Islatmada Tedavi Seçenekleri Hangileridir?

0 1

Yatak Islatma Tedavisi Çoğu çocuk veya yetişkinin yatak ıslatma problemleri olmamasına rağmen, bazı çocuklar zamanla bu problemin üstesinden gelir. Bu nedenle çoğu tedavi, çocuk en az yedi yaşına gelene kadar ertelenir. Bununla birlikte, bu durumun çocuğun özgüvenine veya aile ve arkadaşlarıyla olan ilişkisine zararlı olduğu düşünülürse, tedavi daha erken başlayabilir.

Yatak ıslatma tedavisi için çeşitli tedaviler vardır. Bunlar kişinin durumuna, nedenine ve sıklığına bağlı olarak değişir. İşlem seçenekleri aşağıdaki gibidir;

Yatak Islatma Tedavisi Davranış Taktikleri

Yatak ıslatan bir çocuğu tedavi ederken, ebeveynlerin şunları yapması önerilir:

  • Yatmadan önce çocuğunuzun mesanesinin tamamen boş olduğundan emin olun,
  • Çocuğun tuvalete erişimini iyileştirin; örneğin, daha alçak bir yatakta uyuyabilir ve ulaşabileceği yerde oturabilir,
  • Şilte ve yorganlarda (özellikle erkek çocuklarda) su geçirmez örtüler kullanın ve ardından yatak örtülerinde emici çarşaflar kullanın.

Yatak Islatmada Tedavi Seçenekleri Hangileridir?

Kokuları gidermek için okula gitmeden önce çocuğunuzu yıkayın / banyo yapın.

  • Sıvıları sınırlayın; her gün, çocuğunuz her gün aralıklı olarak yaklaşık sekiz içki ve son kez yatmadan bir saat önce bir içki içmelidir. Gece yiyecek ve içeceklerinde (çay, kahve, kola, çikolata gibi) kafeinden kaçınılmalıdır.
  • Kabızlığınız varsa tedavi edilmelisiniz.
  • Bir ödül sistemi kurulmalıdır. İstenilen davranışı teşvik etmek için pozitif pekiştirme kullanılması tavsiye edilir. Amaç, gecenin kuruluğunu (veya bu yöndeki herhangi bir adımı) aktif olarak artırmak ve ıslak yataklarla ilgili olumsuz endişeleri azaltmaktır.
  • Planlı uyanma, çocuğu “kaldırmak” yerine tercih edilir. Planlı uyanma, çocukları geceleri düzenli olarak (bir ila üç kez) uyandırmayı ve daha sonra onları tuvalete götürerek idrara çıkarmayı içerir. Son olarak, uyanma arasındaki süre, çocuk bütün gece yatağı ıslatmayana kadar uzatılacaktır. Bazı çocuklarda halterin ters etki yaptığına inanılıyor çünkü çocuklar mesaneyle dolu hissetmeyi öğrenme fırsatından mahrum kalıyorlar ve uyanmadan idrar yapmaya teşvik ediliyorlar.
  • Yaşlılar normal enürezis saatlerinden önce kendilerini çalar saatle uyandırabilirler.

Yatak Islatmada Tedavi Seçenekleri Hangileridir?

Hekimlere Hangi Zamanlarda Başvurulmalıdır?

İlk tavsiyeden sonra daha agresif tedaviye ihtiyaç duyulursa, bir sonraki adım çocuk için en uygun planı geliştirmek olabilir. Bir sonraki adım, bir çocuk doktoruna, enürezis kliniğine (bölgenizde mevcutsa) veya bir ölçülülük danışmanı. Bu program genellikle yatak alarmlarının kullanımına odaklanır.

Desteklenen yatak alarm programları

Nem tespit edildiğinde, enürezis alarmı yüksek sesle ses çıkarır, böylece çocuk yatağı ıslatmaya başlar başlamaz uyanır. Uzun vadeli güvenli bir tedavi olarak kabul edilirler. Destek personeli (enürezis hemşireleri gibi) ile birlikte kullanıldığında, yatak alarmının başarı oranı% 65 ile% 80 arasındadır ve çocuğun kuru motivasyonu vardır. 4 Çocuğun mesanenin dolu olduğu hissine “uyum sağlamasına” yardımcı olurlar. İyileştirici etki, tek başına davranışsal terapiden daha iyidir ve nüks oranı, ilaç tedavisinden daha düşüktür.
Genellikle üç ila beş aylık bir uyarı gerektirir. Geceleri art arda 14 gece kuruluk sağlanırsa, çocuklar daha fazla su içmeye (yatmadan önce her saat 500 ml su ekleyin) ve 7 ila 14 kuru geceye kadar devam etmeleri için teşvik edilmelidir. Bu tür bir meydan okuma, bir yatak alarmıyla birlikte kullanılır ve “aşırı öğrenme” olarak adlandırılır. Bu, nüks oranını% 50’den% 25’e düşürebilir. Nükseden çocuklar, hemen yeniden destek için bir uyarı programı almalıdır.

Desmopressin

Desmopressin, ADH’nin sentetik bir analoğudur ve mevcut tek antidiüretik ilaçtır. Geceleri üretilen idrar miktarını azaltarak çalışır, ancak uzun vadede bu sorunu uzun vadede çözemez. Çoğu durumda, bu ilacın kullanımı düşünülmeden önce bir yatak uyarı programı denenmelidir.

Desmopressin güvenliğiyle ilgili endişeler Nisan 2007’de, İngiliz İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), hiponatremi, su zehirlenmesi ve konvülsiyonlar ve desmopressin burun spreyi Ajanının kullanımıyla ilgili olduğunu belirten bir ilaç güvenliği uyarısı yayınladı. O zamandan beri, noktürnal enürezis endikasyonu İngiltere’de desmopressin burun spreyinden çekildi.

Aralık 2007’de, ABD ilaç düzenleme kurumu, FDA’nın artık iki ölümden sonra gece enürezisi için desmopressin burun spreyini onaylamayacağını açıkladı ve verilerin gözden geçirilmesi, hiponatreminin neden olduğu epileptik nöbetlerin 17 yaşın altındaki kişilerde% 41 olduğunu gösterdi. yaş. Desmopressin en yaygın olarak birincil gece idrar kaçırmada kullanılır.
BNF 2008 bildirisi: “İlaç Güvenliği Komitesi, hastaların kusma veya ishal durumunda (sıvı dengesi normale dönene kadar) desmopressin almayı bırakmalarını önermektedir. Önerilen başlangıç ​​dozunun izlenmesi hiponatremik konvülsiyon riskini en aza indirebilir. vazopressin salgılanmasını artıran ilaçların (trisiklik antidepresanlar gibi) eşzamanlı kullanımından kaçınmak.

Ara sıra kısa süreli desmopressin kullanımı

Desmopressin burun içi spreyi şu anda uzman tavsiyesine dayalı olarak tam fon için kullanılabilir. Şu anda tablet için fon yok. Pratisyen hekimlerden kısa süreli kullanım için desmopressin reçete etmeleri istenebilir (örneğin, okul kamplarında veya sakinlerde). Ailenizin başa çıkmasına yardımcı olmanız gerekiyorsa, alarm tedavisine ek olarak desmopressin de sağlayabilirsiniz.

Cochrane’in desmopressin değerlendirmesi, desmopressinin plaseboya kıyasla yatak ıslatmayı azaltmada etkili olduğu sonucuna varmıştır. Desmopressin kullanıldığında, çoğu çocuk daha az ıslak geceler (haftada ortalama geceden daha az) ve daha kuru geceler (288 çocukta plasebo tedavisine kıyasla% 19) geçirdi. Oran% 2’dir). Normal desmopressin dozu, yatmadan önce intranazal olarak 20 ila 40 mikrogram veya ağızdan 200 ila 400 mikrogramdır. İlacı almadan bir saat önce, vücut sıvılarının alımı en az sekiz saat sonra kısıtlanmalı ve hastalara veya ebeveynlere su tutma ve hiponatremi semptomlarını (baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kilo alma veya konvülsiyonlar gibi) bildirmeleri söylenmelidir. ).
Yüksek dozların düşük dozlardan daha etkili olup olmadığını güvenilir bir şekilde değerlendirmek için yeterli veri yoktur, bu nedenle yan etkileri ve maliyetleri en aza indirmek için en düşük etkili doz kullanılmalıdır.

Öteki İlaç Seçenekleri

Oksibutinin, sirkadiyen inkontinansa faydalı olabilir ve ayrıca gece idrar kaçırmayı iyileştirebilir. Kararsız mesanesi olan hastalar veya desmopressine yanıt vermeyen çocuklar bunu kullanmayı düşünebilir.

Trisiklik antidepresanlar, gece idrar kaçırması olan çocuklar için kontrendikasyonlardır. Tarihsel olarak, trisiklik antidepresanlar (en yaygın olanı imipramindir) gece idrar kaçırmayı tedavi etmek için kullanılmıştır ve etkinliğine dair kanıtlar vardır, ancak güvenlik riskleri vardır. Önemli bir endişe, ölümcül olabilen aşırı dozdur. Gece idrar kaçırması olan çocuklarda başlangıç ​​tedavisi olarak indometazin, diklofenak ve diazepa kullanılması önerilmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.