Yazı Yazarak Para Nasıl Kazanılır?

0 5

Yazı Yazarak Para Nasıl Kazanılır?

İş Hayatındaki Sürece Genel Bir Bakış

Her şeyin gelişerek değiştiği günümüzde, para kazanma yolları da var olan değişimlere ayak uydurmuştur. Genel olarak fiziksel aktivite (güç gerektiren) işlerle başlayan iş hayatı temposu, günümüze doğru geldikçe artık yerini yavaş yavaş zihinsel faaliyetlere bırakmaktadır. Planlama, koordine etme, tasarım, danışmanlık vs. yapılan işler, zihinsel faaliyetlerin temel dinamiklerini oluşturmaktadır. Tabii ki bu işlerin işleyişinde gelişen teknolojinin yeri, oldukça önemlidir.

 

Gelişen Teknolojinin İş Hayatına Yansıması

Günümüzde gelişen teknolojiden yola çıkarak, para kazanma yollarında oldukça değişik seçeneklerin insanın karşısına çıktığını söylemek mümkün. İş hayatının geleneksel zihniyeti, belirli mesai saati kalıbı bakış açısını yıkarak, esnek çalışma saatleri fikrini benimseme yoluna gitmiştir. Bu da insanlara iş hayatında oldukça kolaylık sağlamıştır.

Belirli saatlerle kendini belli bir mekânda sınırlı hissetmek istemeyen insanlardan tutun da çalışma saatlerini kendine uygun olduğu zaman diliminde yönlendirmek isteyen kişilere kadar bu süreç, içerisinde oldukça esnek düşünce yapısını barındırmaktadır. Bu alanda da yazın hayatı önemli bir yer tutmaktadır.

Günümüz iş hayatında yaratıcılık, önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar ve diğer unsurlar arasından sıyrılır. İşverenler artık, özgün işler yapmak istemektedir ve yeni fikirlerin sunulması iş hayatında sık sık karşımıza çıkmaktadır.

 

Yazı Yazarak Gelir Elde Etmenin Yolları

Yazın hayatı da gelişen teknolojiyle birlikte önemli bir yol almıştır. Kâğıt, kalem, silgi gibi unsurlar artık yerini bilgisayar, daktilo, tablet gibi teknolojik (elektronik) cihazlara bırakmıştır. Bu sayede belirli mekân sınırlamasından (iş yeri, ofis gibi) kurtulup, dilediğimiz her yerde yazı yazma işimizi yapabilecek imkânlara sahip olduk.

Yazı yazma yeteneğimiz varsa ve bunu değerlendirmek istiyorsak, günümüzde teknoloji bizlere önemli fırsatlar sunuyor.

Şiir, kompozisyon ve makale gibi yazılar, her zaman edebiyat dünyasında önem bir yer tutmuştur. Anımsadığınızda: okulların belli dönemlerinde, önemli günlerde şiir, kompozisyon yarışmaları yapılırdı ve bazılarında ise: dereceye giren öğrencilere para ödülü verilirdi. Önceleri yazı yazmanın getirdiği kazanımlar böyle böyle başladı algımızda. Sonrasında ise basın yayın hayatını tanımaya başladık. Gazeteler, dergiler gibi yayınlarda yayımlanmak üzere ödüllü şiir, kompozisyon ilanları verilirdi. Kazananların eserleri, hem o dergi ya da gazetede yayımlanırdı hem de yazan kişiye maddi kazanç sağlardı. Bu durum, yazın hayatına hevesli ve bu alanda ilerlemek isteyen kişiler için oldukça önemli bir adım.

Tabii ki işin içine girince, gazete ve dergilerin belli birimlerinde yazı yazarak para kazanma imkanlarını da fark ediyor insan. Her gazete ve dergilerin, belli bir yazar kadrosu oluyor ve çıkaracakları her yeni sayı için güncel yazılar yayımlamaları gerekiyor. Bu yüzden yazı alanında yetenekli, yaratıcılık yönü gelişmiş, okuyan ve okuduğunu yazınsal türlerde ifade edebilecek kişilere (yazarlara) ihtiyaç hep duyulmaktadır.

Böyle bir alanda (basın yayın, gazete, dergi vs.) çalışan insanlar, önceleri direkt olarak kurumun bünyesinde çalışıyordu. Tabii ki zaman ilerledikçe teknoloji gelişti ve buna bağlı olarak da çalışma şartlarında değişmeler, gelişmeler oldu. Artık yazın hayatında çalışan insanlar, home office işler yapmaya başladı.

Şirketlerinde yaptıkları işleri daha esnek saatlerde evlerinde yaptılar. Bu değişim, gerçekten kabul edilir bir seviyede kendini her sektörde göstermeye başladı. Düşünün: evden yazı yazarak para kazanır hale geldi çalışan insanlar. Bu önemli bir atılımdı.

Bu gibi gelişmeler, daha sonraları belli internet sitelerinde (yazkazan.com.tr vb.) freelance yazarlık gibi yazın hayatı içinde kendine yeni alanlar buldu. Artık ek iş yapmak isteyen insanlar, belli sayfalarda belirli güncel konularda yazı yazarak, yazdıkları yazı üzerinden para kazanır oldu.

Bunlara ek olarak: araştırma yönü gelişen ve kalem gücüne inanan insanlar, akademik alanda ilerlemek isteyen kişilere makale, tez yazma konusunda da yardımcı olarak yine ek bir kazanç elde edebilirler.

Her yeni bakış açısı bizlere yeni yeni renkler kazandırıyor. Bu gibi gelişmeler umut verici.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.