Yazlık Ev Tasarımları İçin Öneriler

0 2

Yaşayan şehirlerin karmaşasından kurtulmak için birçok kişi yazlık ev kiralayarak ya da satın alarak dinlenmek için bu evlerde kendini izole etmeye başladı. Hayatın günlük meşguliyeti çok yorucu olabilir. Güçlü stres ve gelecekteki kaygı insanları dinlenmeye sevk eder. Ancak yazlık ev, günlük veya haftalık dinlemeye çok uygundur. Bu evler, çoğu insanın hayalidir, rahat ve huzurlu ortamlarıyla belli bir süre insanları koşuşturmadan uzak tutmuştur. Peki yazlık evler için ilham kaynağı nedir? Yazlık evde eşyalar nasıl seçilir? Yazlık evin bahçesi ne yapabilir? Mobilya ve aydınlatma seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bir dekorasyon seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

İlham Veren Fikir ve Düşünceler

Pek çok kişi yazlık evlerini dilek ve isteklerine göre dekore etmeyi tercih ediyor. Bununla birlikte, bazı insanlar profesyonel yardım alacaktır. Deneyimli iç mimarlar ile çalışanlar tercihlerine göre yaptıkları işi tecrübeli ellere bırakabilirler. Deneyimli ve yetenekli mimarların yanı sıra dijital çağın rahatlığı ile yazlık evler için ilham verici fikirler bulmak artık çok zor değil. Bu nedenle internette yapılan bazı araştırmaların sonunda çeşitli zevklere ait fikirler var. Meraklılar için yazlık evin ilham verici fikirleri şu şekilde özetleniyor:

Yazlık Ev Tasarımları İçin Öneriler

 • Yazlık ev, stresten ve gürültüden kurtulmanın bir yolu olarak görülüyor. Bu durumda insanlara şehir hayatını hatırlatmak uygun değildir, sıcak ve ferah bir görünüme sahip dekorasyon ilk tercih olmalıdır.
 • Evin büyüklüğü veya büyüklüğü de mekana girme ruhunu etkileyebilir.
 • Yazlık evde çok fazla eşyadan kaçınılmalıdır.
 • Yazlık evin koyu ve boğucu renkleri düşük enerji tüketimine neden olacaktır. Yansıtılan ışığın ve güneş ışığının renkleri ortama tazelik getirecektir.
 • Kendi boş zaman ve eğlence alanınızı tasarlamak, motivasyonu artırmanızı kolaylaştıracaktır.

Yazlık evin ilham ve yaratıcılığında tasarım ve dekorasyon en önemli unsurlardır. Bu fikirler, gözlere, zevklere ve ihtiyaçlara yönelik tasarımları içerir ve mekanlara ve konutlara benzersiz görsel efektler ekler.

Eşya ve Mobilya Tercihleri

Ürün seçimi, göze ve mekana çekici gelecek tarzda yapılmalı ve son derece dikkatli olunmalıdır. Mobilyanın sağladığı kullanım kolaylığı da önemli bir husustur.

Mobilya ve yazlık ev mobilyası seçerken dikkat edilmesi gereken ana noktalar şu şekildedir:

 • Mobilya ve mobilya mekanın yapısına göre seçilmelidir. Küçük bir evde büyük mobilyalar dar bir alan oluşturabilir.
 • Yazlık evlere öncelik vermelisiniz. Dinlenmeye uygun mobilyalar yorgunluğunuzu azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Taşınabilir eşyalar ve mobilyaların kullanımı kolay olmakla birlikte, temizlik ve nakliye sırasında da kullanışlıdır.
 • Mobilyalarda tercih edilen kumaş türü ve mekanın renk ve dekorasyonunun uyumu olumlu bir hava yaratılmasına yardımcı olacaktır. Kumaşın temizlemeye uygun olması da bir avantaj olacaktır.

Yazlık Ev Tasarımları İçin Öneriler

Dekorasyon ve Dizayn Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tasarım, mekanın ruhunu oluşturan tasarımdır. Bu tasarımlar yazlık ev için ilham verici fikirlerden biri ve mekan unsurları oluştururken en sık dokunulan adımlardan biridir.

Dekorasyon ve tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı adımlar kısaca şu şekildedir:

 • Yazlık evin konumu tasarımı etkileyecektir. Doğal dünyada yazlık eviniz varsa toprak tonları ile süslemeyi tercih edebilirsiniz.
 • Yeşilin ana tonu, doğayı eve getirmenize ve çakraları açmanıza olanak sağlar.
 • Yazlık bir evde doğru dekorasyon ve mobilya seçimi mekana farklı sesler katmaya yardımcı olabilir.
 • Projeler arası koordinasyon ve kombinasyona dikkat edilmelidir.
 • Tamamlayıcı parçalar ve aksesuarlar tamamlayıcı olacaktır.
 • Küçük parçalar, büyük parçaların görünümünde daha fazla fayda sağlayacaktır.

Aydınlatma Aletleri

Yazlık evlerin vazgeçilmez aydınlatma ekipmanları. Bu ışıkların boyutu veya şekli, ev dekorasyonunun tamamlayıcı bir parçasını oluşturur. Mobilya ve renk koordinasyonu ile aydınlatma şekline karar verebilirsiniz. Evinize ve zevkinize uygun bir avize veya aydınlatma, ortamı aydınlatmanıza ve romantik bir uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca aydınlatmanın sağladığı ışığın yoğunluğuna da tercihlerinize göre karar verebilirsiniz.

Bahçe Dekorasyon Çeşitleri

Yazlık evler genellikle geniş ve dekorasyona uygun bahçelere sahiptir. Bahçe mimarisi ve evin içi bütünün büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Bahçe dekorasyonunda unutulmaması gerekenler şu şekildedir:

 

 • İklime uygun mikro veya kaliteli ağaçlar, bahçeyi ve çevresini daha aktif hale getirecektir.

 

 • Bahçeden eve giden yolda parke taşları veya renkli çakıllar tercih edilebilir.

 

 • Bahçenin gece kullanıma uygun hale getirilmesi için bahçe aydınlatması ve renkli led ışıklar kullanılabilir.

 

 • Geniş bir bahçeniz varsa, partiler ve davetler için şık bir görünüm yaratmak için rahat bahçe mobilyalarını kullanabilirsiniz. Yazlık ev için ilham verici fikirler

Yazlık Ev Tasarımları İçin Öneriler

Rüzgar Çanı

Rüzgar çanları; rüzgar estiğinde melodik ve akustik sesler çıkaran, bambu veya metal aletlerin bir araya getirilmesiyle yapılan dekoratif aksesuarlardır. Bu aksesuarlar genellikle yazlık evlerin rüzgar alan bölgelerinde kullanılmaktadır. Huzurlu görünümü ve rüzgarla uyumun sesi nedeniyle yazın tercih edilmesinin nedeni budur. Bahçe dallarına ve evin kapısına asılı, çok güzel bir görünüme sahip. Denizden toplanan midye kabukları boyanarak rüzgar çanları elde edilebilir ve minimum maliyetle bahçenin görüntüsüne katkı sağlanabilir.

Salıncak ile Hamaklar

Yaz aylarında bahçenin olmazsa olmazı salıncaklar ve hamaklardır, ağaçlara hamak dikilir. Yaz aylarında salıncaklar ve hamaklar dinlenmek, uyumak veya kuş sesi eşliğinde okumak için harikadır. Görünüşte, eğlence ve huzur bulmak için tasarlanan salıncak da güzel. İnsanların yazın tek amacı stresten ve kalabalıktan kaçınmak olsa da, akrabalarla birlikte olmak ve birlikte aktiviteler yapmak insanları rahatlatabilir. Hamak ve salıncak tüm bu gereksinimleri karşılayabilir. Hamak, gece gökyüzünü izlemek, müzik dinlemek veya dikkat dağıtmak için harikadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.